Małgorzata Wrześniak

dr hab. Małgorzata Wrześniak, prof. UKSW

rozpocznij współpracę
Kontakt

Wydział Nauk Humanistycznych
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
ul. Dewajtis 5
01-815 Warszawa

email. m.wrzesniak@uksw.edu.pl

Obszary
Słowa kluczowe

Kierownik Katedry Historii Kultury i Muzeologii, Dyrektor Instytutu Nauk o Kulturze i Religii w Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Doktor Habilitowana Nauk Humanistycznych, kulturoznawca, historyk sztuki i tłumacz. Prowadzi badania sztuk wizualnych związane z problematyką długiego trwania znaczeń symbolicznych w kulturze europejskiej. Interesuje się szczególnie aspektem znaczeniowym i funkcją komunikacyjną dzieł sztuki malarskiej oraz rzemiosła artystycznego. Pasjonatka kultury artystycznej Włoch, historycznych relacji polsko-włoskich, zajmuje się historią estetycznego przeżycia i postrzegania dzieł sztuki włoskiej przez polskich podróżników.

W 2013 roku nagrodzona medalem Fundacji Romualdo del Bianco fondazione-delbianco.org za organizację międzynarodowych warsztatów profesorsko-studenckich i działalność na rzecz promocji dziedzictwa kulturalnego Toskanii. Doceniona przez studentów w 2018 roku nagrodą Belfer Roku za najlepsze wykłady na Wydziale Nauk Humanistycznych UKSW w Warszawie.

Autorka ponad 80 publikacji (książek, naukowych artykułów, tekstów kuratorskich), organizatorka konferencji naukowych i kuratorka wystaw. Pomysłodawczyni i realizatorka projektu Sztuka w czasach zarazy plague-art.com.

Redaktor serii Rzeczy Piękne – interdyscyplinarnych studiów z zakresu historii kultury artystycznej, sztuk dekoracyjnych, designu, kostiumologii oraz kolekcjonerstwa i muzealnictwa.

Współpraca

  • Fondazione Romualdo del Bianco (FLorencja)

  • od 2020 roku z Instytutem Wzornictwa Przemysłowego