Konstruowanie roli i tożsamości Unii Europejskiej w stosunkach międzynarodowych

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego
ul. Wóycickiego 1/3
a.skolimowska@uksw.edu.pl

Projekt odnosi się do analizy postrzegania Unii Europejskiej w przestrzeni międzynarodowej I znaczenia owego postrzegania na jej sposób konstruowania narracji na temat roli UE w przestrzeni międzynarodowej.

2018 – Główny wykonawca w projekcie, kierownik merytoryczny w projekcie Konstruowanie roli i tożsamości Unii Europejskiej w stosunkach międzynarodowych,  UmoBMNHiS-28/18 projekt realizowany w ramach środków przewidzianych dla młodych naukowców Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, MNiSW.

Cel projektu

Celem pracy będzie analiza sposobu postrzegania Unii Europejskiej w wybranych państwach/regionach świata. Postrzeganie definiowane będzie tutaj jako:

• dyskursywne kształtowanie obrazu Unii Europejskiej (wypowiedzi przedstawicieli elit politycznych, obraz UE w lokalnych mediach, think-tankach, społeczeństwie obywatelskim)
  • artykułowanie oczekiwań wobec jej roli w regionie (podobnie w wypowiedziach przedstawicieli elit politycznych, obraz UE w lokalnych mediach, think-tankach, społeczeństwie obywatelskim);
  • recepcja normatywnej tożsamości UE w stosunkach międzynarodowych – czy państwa trzecie uznają tę rolę, czy uważają ją za oczekiwany element europejskiej tożsamości w stosunkach międzynarodowych czy raczej artykułują inną narrację wobec UE

Badanie osadzone zostało w konstruktywistycznej perspektywie stosunków międzynarodowych. W jej ramach zakłada się, że rzeczywistość społeczna jest wytworem społecznych interakcji. Sposób postrzegania aktorów tej rzeczywistości, ich role i tożsamości kształtowane są z jednej strony przez czynniki wewnętrzne (kultura polityczna, oczekiwania aktorów, dyskurs na temat ról), ale także stanowione są przez czynniki zewnętrzne. Była to analiza dyskursu w odniesieniu do:

• analiza studiów przypadku w odniesieniu do wybranych państw/regionów świata; (Rosja, USA, Indie, Daleki Wschód, państwa Partnerstwa schodniego, Bałkany Zachodnie, Afryka)
  •  analiza dyskursu (publicznego, medialnego, naukowego);
  • analiza dokumentów

Opis realizacji projektu

Badanie posiadało następujące etapy:

1. Organizacja seminarium eksperckiego pt. Shared Vision, Common Action’: Global Strategy for European Foreign and Security Policyprojekt realizowany we współpracy z Fundacją Konrada Adenauera w Polsce, FKA/91.1/2015;
  2. Powołanie międzynarodowego zespołu badawczego
  3. Przygotowanie analiz cząstkowych;
  4. Rozpoczęcie prac redakcyjnych nad monografią.
  5. Publikacja monografii.

Efektem realizacji projektu jest monografia naukowa pt.  A. Skolimowska (ed.), Perceptions of the European Union’s identity in international relations, Routledge, London-New York 2019, ss. 230 (strona wydawnictwa).